wtorek, 10 grudnia 2013

Projekt ogrodu - po co, kiedy, jak?

 
 
Zima to doskonały okres na prace nad projektem ogrodu.  Jest to czas, w którym mamy szanse na spokojnie przemyśleć nasze oczekiwania względem ogrodu i podzielić się nimi z projektantem - a projektant ma czas by bez pośpiechu je urzeczywistnić w projekcie skrojonym idealnie do naszych potrzeb.



Jak przygotować się do spotkania z projektantem?

Przygotowanie się Inwestora do pierwszego spotkania z projektantem ułatwi współpracę i osiągnięcie celu, którym jest przygotowanie projektu nie tylko pięknego, lecz również funkcjonalnego i najbardziej odpowiadającego potrzebom Klienta.

Przed spotkaniem warto przejrzeć czasopisma o tematyce ogrodniczej i projektowej oraz internet. Pomoże to w zorientowaniu się, jaki styl ogrodu nam odpowiada, co się nam podoba a co zdecydowanie nie. Warto zebrać zdjęcia ulubionych ogrodów i roślin - pokazując je projektantowi naprowadzamy go na właściwy kierunek projektowania. 
Projektant może zaprojektować naprawdę wszystko i naprawdę rewelacyjnie - najważniejsze jednak, by podobało się nam, nie tylko projektantowi ;)
 
Na spotkanie należy wziąć ze sobą zgromadzone inspiracje a także:
- mapę geodezyjną działki (skala 1:500) z naniesionym budynkiem oraz zaznaczonymi mediami,
- rzut parteru domu (skala 1:100) widoki elewacji,
- ekspertyzę geotechniczną gruntu,
Ponadto należy przygotować numer działki (ew. budynku o ile jest już nadany) oraz serię i numer dowodu osobistego Zleceniodawcy - są niezbędne do uzupełnienia i podpisania zlecenia. Podpisania zlecenia/umowy trzeba wymagać bezwzględnie - zabezpieczają one interesy obu stron oraz zapobiegają ewentualnym nieporozumieniom i wynikającym z nich później konfliktom.



W którym momencie budowy najlepiej jest zlecić projekt ogrodu?

Każdy moment jest dobry, by poprawić jakość swojego otoczenia przez zlecenie profesjonalnego projektu ogrodu.

Idealny czas na zlecenie projektu ogrodu to rozpoczęcie budowy domu - stan surowy. Jest to czas, w którym wciąż można optymalnie i kompleksowo zaaranżować teren - nie tylko zieleń, lecz również nawierzchnie parkingów i ścieżek, tarasy, altany. 

Gdy ogrodzenia i powierzchnie brukowane są już wykonane wciąż jest czas na wykorzystanie roślin do stworzenia ogrodowych scenerii poprawiających bądź podkreślających urodę i funkcjonalność ogrodu.

Bywa również tak, że z biegiem czasu założony kiedyś ogród przestaje spełniać nasze oczekiwania - wówczas warto zlecić jego przeprojektowanie by lepiej odpowiadał naszym nowym wymaganiom.



A może projekt jest mi w ogóle niepotrzebny?

To pytanie zadaje sobie zapewne większość Inwestorów, zwłaszcza, że kwestiami ogrodu zaczynają zajmować się przy końcu budowy, gdy budżet jest już bardzo napięty. Faktycznie, zlecenie projektu ogrodu to wydatek - ale taki, który zabezpieczy Inwestora przed ponoszeniem późniejszych sporych kosztów błędnych decyzji podjętych pod wpływem chwili (impulsywny zakup podobających się roślin) lub w wyniku niewiedzy.

Projektant stworzy ogród idealnie dopasowany do potrzeb Inwestora oraz...jego działki, posiada on bowiem:

- kompleksową wiedzę o roślinach, ich potrzebach, możliwościach wzrostu, wymaganiach - nie tylko o roślinach ozdobnych ale i użytkowych (warzywa, owoce, zioła)
- doświadczenie, dzięki któremu wie co się w ogrodzie sprawdza, a co nie, co jest faktycznie ekologiczne, a co tylko za takie uchodzi, co pozwoli nam cieszyć się pięknym ogrodem przy ograniczonym nakładzie pracy,
- wynikające z wykształcenia i praktyki poczucie estetyki, które umożliwia stworzenie pięknego ogrodu podkreślającego architekturę budynku i doskonale wpisującego się w otaczający krajobraz,
- chęć do stałego dokształcania się, poszukiwania nowatorskich rozwiązań, co pozwala na projektowanie w zgodzie z aktualnymi trendami.



Czy jest coś takiego jak „projekt gotowy”?

Nie może być gotowego projektu dla całości ogrodu, w każdym bowiem ogrodzie występuje taka ilość zmiennych, że niemożliwym jest stworzenie projektu uniwersalnego dla całej działki – co najwyżej dla jej fragmentów.

Nie każdy Inwestor chce zlecać wykonanie kompleksowego projektu ogrodu. Niektórzy mają już częściowo zagospodarowany ogród i woleliby uniknąć rewolucji, choć są otwarci na pewne zmiany. Takim Klientom proponuję zakup gotowego projektu rabaty kwiatowej bądź rabaty krzewów – oczywiście dopasowanej do środowiska, które w ich ogrodzie panuje. Poszczególne projekty przygotowane są dla konkretnego stanowiska (pełne słońce, półcień lub cień), konkretnej gleby (z przewagą piasku, z przewagą gliny, wilgotna, sucha) oraz specyficznych potrzeb (rabata przyciągająca motyle, rabata wabiąca ptaki, rabata wiecznie kwitnąca, rabata kolorowych liści, czarna rabata etc.) Dla kombinacji tych warunków środowiskowych stworzone są konkretne zestawy roślin sprzedawane z licencją do wykorzystania na terenie jednego, konkretnego ogrodu.