O ogrodzeniach można pisac baaaaardzo długo. Są integralnym elementem projektu ogrodu i to bardzo ważnym. Wymagają sporego namysłu nie tylko ze względu na dominantę wizualną, którą zazwyczaj stanowią ale i na duże koszty, które generują.
Czy ogrodzenie jest w ogóle potrzebne? To podstawowe pytanie, które musi zadać sobie inwestor. Na pewno warto mieć ogrodzoną działkę w następujących przypadkach:
- w ogrodzie będzie swobodnie biegać pies - nie tylko ze względu na bezpieczeństwo przechodniów ale i naszego psa...
- są małe dzieci, a w pobliżu ulica
- wszystkie domy w sąsiedztwie są szczelnie oddzielone od otoczenia - po pierwsze dlatego, by dopasować się do istniejącego krajobrazu, po drugie dlatego, że niewykluczone, iż grodzenie się jest w danym miejscu koniecznością (np. częste kradzieże, albo biegające swobodnie bezpańskie, mało przyjazne psy).
Gdzie postawić ogrodzenie...
Ogrodzenie należy tak usytuować, by nie przekraczało granicy działki inwestora - no chyba, że uda się nam porozumieć z sąsiadem co do wykonania wspólnego ogrodzenia - wówczas stawiamy je w osi granicy działek. Pamiętajcie, by ustalenia dotyczące wymiarów, formy, odpłatności za wykonanie ogrodzenia spisać w formie umowy między sąsiadami, gdyż kodeks cywilny reguluje wyłącznie kwestię ponoszenia nakładów na utrzymanie ogrodzenia (remonty/konserwacja). Jeśli postawicie za swoje pieniądze ogrodzenie w osi granicy, a sąsiadowi się odwidzi, to przy ustaleniach "na gębę" może nie tylko nie zwrócić nam połowy poniesionych kosztów, ale i żądać "wycofania" ogrodzenia na swoją działkę. Ja nie straszę, to samo życie niestety...
Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o
pozwoleniu na budowę. W niektórych jednak przypadkach będzie istniał
obowiązek zgłoszenia o zamiarze wykonania ogrodzenia. Zgłosić należy budowę lub
remont ogrodzeń:
- od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych
- o wysokości powyżej 2,2 m – bez względu na to, czy są sytuowane od strony drogi, czy od strony działki sąsiada.
Jakie to ma być ogrodzenie?
To jest obszerne zagadnienie, wymagające osobnego postu.
Jeśli chodzi o przepisy prawne, to na pewno ogrodzenie musi być "bezpieczne" - nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Z tego m. in. powodu nie wolno na wys. mniejszej niż 1,8 m umieszczać drutu kolczastego, ostro zakończonych eleemntów, tłuczonego szkła.
Brama i furtka nie moga otwierać się na zewnątrz działki. Szerokość bramy powinna wynosić w świetle conajmniej 2,4 m, a furtki 0,9 m.
Śmietniki - często inwestor chce umieścić śmietnik w ogrodzeniu. Pamiętać tu należy, iż odległość śmietnika powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z
pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od
granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki
nie jest wymagane, jeżeli śmietnik styka się ścianą ze śmietnikiem na działce sąsiedniej (czyli znów: porozumienie między sąsiadami)